[OT] Jak założyć działalność i świadczyć usługi jako programista?

Od tego roku dopiero można (więc bardzo od niedawna).

ActiveRecord::Base programming? :wink:

1 Like

Wtedy trzeba mieć niezłą dyscyplinę finansową żeby pamiętać ile hajsu z konta nie wolno ruszyć bo to VAT, oraz rozliczanie kwartalne powoduje że na ewentualny zwrot nadpłaconego VATu urząd skarbowy ma nie 60 tylko 180 dni.

1 Like

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że nie jest to łatwe:)

1 Like

Z drugiej strony, te pieniądze mogą na krótkich lokatach pracować.

Panowie do 20-go można zmienić formę opodatkowania. Chciałbym przejść na ryczałt. Pytanko: mój główny numer PKD to 58.29.Z “Działalność wydawnicza w zakresie pozostałego oprogramowania”. A ustawa o zryczałtowanym podatku wyłącza numer PKWIU 58.29.50.0 “usługi licencyjne związane z nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych”. Pracuję na kontrakcie (b2b) dla zewnętrznej firmy. Według Was łapie się to pod 58.29.50.0 czy nie?

Właśnie złożyłem wniosek w US. Wpisałem 62.01.Z na co można świadczyć usługi związane z programowaniem internetów. Przepyszna subtelność jest taka, że ryczałt od przychodu dla tych usług wynosi 8,5% Bosko!

No nie wiem…

http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/4-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/102-zryczaltowany-podatek-dochodowy/103-ryczalt-od-przychodow-ewidencjonowanych/104-stawki-ryczaltu/129850-stawki-ryczaltu.html

Przed złożeniem wniosku trzy razy prosiłem babeczkę o sprawdzenie tej stawki. Nie ugięła się. Sądzę, że właśnie to “z działalności usługowej, w tym…” się pod 62.01.Z podpina i gra.

[quote=“mleszcz, post:107, topic:2467”]Wpisałem 62.01.Z na co można świadczyć usługi związane z programowaniem internetów. Przepyszna subtelność jest taka, że ryczałt od przychodu dla tych usług wynosi 8,5% Bosko!
[/quote]

Nie znam nikogo, kto rozlicza się wg stawki 8,5% i programuje internety. Masz tę interpretację na papierze?

Jeszcze nie. A Ty masz coś na poparcie stawki 17%? Na logikę dla działalności usługowej (ja taką wykonuję) wychodzi 8,5%:

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynoszą:

20% przychodów osiąganych w zakresie wolnych zawodów,
17% przychodów ze świadczenia niektórych usług niematerialnych m.in. pośrednictwa w handlu hurtowym, hoteli, wynajmu samochodów osobowych,
8,5% od przychodów m.in. z działalności usługowej, w tym od przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%; od przychodów z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze,
5,5% od przychodów m.in. z działalności wytwórczej, robót budowlanych,
3,0% od przychodów m.in. z działalności usługowej w zakresie handlu oraz z działalności gastronomicznej, z wyjątkiem przychodów ze sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu, z odsetek od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą.

Żródło: http://www.mf.gov.pl/web/wp/pit/stawki-podatkowe

W 2gim linku ktory podalem jest dokladne wyszczegolnienie JAKIE rodzaje dzialalnosci wpadaja do stawki 17% ; jest wsrod nich wiekszosc z grupy 62.01

1szy link to intepretacja urzedu skarbowego dla proby podciagniecia kategorii ‘inne’ pod 8.5% - w tym przypadku negatywna.

Jedyna wiazaca wykladnia, to intepretacja naczelnika urzedu skarbowego pod ktory podlegasz. O ktora mozesz wystapic, i od ktorej mozesz sie odwolac (2ga strona pewnie rowniez, np. nastepca owego naczelnika).

Jestem po teksie ustawy. Rzeczywiście 62.01 może nie przejść, spróbuję jeszcze 63.12 (Usługi portali internetowych) bo tylko dla takich robię. 63.12 nie jest ujęta w Art. 12 pkt 1. Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Dam znać.

Nie mam niczego na poparcie stawki 17%, bo jej nie stosuję - rozliczam się wg KPiR. Być może masz logiczne argumenty na poparcie swojej tezy, ale z moich doświadczeń wynika, że logika nie ma tutaj większego znaczenia. Jeśli można by podpiąć programowanie pod ryczałt 8,5% to nikt nie rozliczałby się w tradycyjny sposób. Z tego co pamiętam to pod 8,5% dało się podciągnąć jakieś usługi konsultingowe i kilku znajomych w ten sposób kombinowało, świadcząc oczywiście usługi programistyczne. Wśród osób, które znam, większość wybrała KPiR i liniową stawkę 19%.

Jest co najmniej kilka intepretacji pozytywnych dla stosowania 8.5% przy kodzie 63.12, ale dotyczą:

  • dochodów uzyskiwanych z prowadzenia portalu
  • dochodów uzyskiwanych np. z pisania komentarzy na portalu

Cała rzecz rozbija się o to, czy to co wykonujesz wg. hipotetycznego urzędnika może być przypisane do tej kategorii (liczy się charakter czynnosci FAKTYCZNIE wykonywanych a nie to, co jest zadeklarowane we wpisie do ewidencji). I czy w ogóle da się to sprawdzić.

Serio uważacie że warto dla tych ośmiu punktów procentowych podatku dochodowego?

Z grupy 62.01 ww. Ustawa nadaje stawkę 17% dla:

  • 62.01.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych
  • 62.01.2 - Oryginały oprogramowania komputerowego

Wg mnie (staram się to potwierdzić teraz z u. Statystycznym w Łodzi) programowanie dla serwisu internetowego podchodzi bardziej pod:

  • 62.01.11 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania
    LUB
  • 62.01.12 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych

@Tomash: co warto?

Wg. mnie nie warto, jestem generalnie przeciwnikiem nadmiernej ‘optymalizacji podatkowej’, a przy stawce 8.5% wychodziloby ze Polska jest rajem podatkowym dla programistow. 17% czy 19% to sensowna stawka, z czegos trzeba utrzymywac i rozwijac nasz piekny kraj :wink:

ALE jesliby dodatkowo prowadzic portal/strone i czerpac z tego tytulu dochody, wtedy jak najbardziej mialoby to sens / byloby uczciwe.

http://interpretacje-podatkowe.org/stawka/ilpb1-415-1162-12-2-aa - to a propos 62.01.11

Dzięki mark. Wychodzi na to, że 62.01.1 to cała grupa a nie osobna klasyfikacja i zawiera w sobie 62.01.11 oraz 62.01.12. Dzięki.