[OT] Jak założyć działalność i świadczyć usługi jako programista?

Przy czym to też pewnie tylko do czasu, już przecież chodzą ploty o ozusowaniu umów zleceń, pewnie umowy o dzieło to też kwestia czasu, tutaj vacatio legis pewnie będzie minimalne możliwe.

@sztosz nie jest prawdą, że trzeba płacić ZUS za drugiego wspólnika. W sp. z o. o. jednoosobowej występuje taka kuriozalna sytuacja, jednak jest to szczególny przypadek.

@addendum masz rację, że sensowne biuro księgowe nie będzie kosztowało tyle co uproszczona księgowość. W wywiadzie to jest jeden z nielicznych punktów z którymi nie zgodzę się. Zasadniczo nie można zmieniać prawa wstecz. Nie bardzo rozumiem skąd ZUS to “~600zł rzeczywistych kosztów”.

Warto posłuchać wywiadu – potwierdzam większość informacji z praktyki, oprócz biur księgowych, które za kilkaset zł zrobią pełną księgowość. :slight_smile: Warto pamiętać, że w przypadku działalności gosp. lub umowy o dzieło odpowiadasz całym swoim majątkiem za ewentualne szkody lub widzimisię urzędników. W przypadku sp. z o. o. jest inaczej. Opowiedzialność członków zarządu może wystąpić, jednak jest sporo możliwości obrony przed tym oraz jest to znacznie bardziej rozłożone w czasie, a nie tak jak w przypadku d.g. od razu następuję zajęcie kont i aktywów.

Większość zdrowotnej odliczasz od podatku, natomiast społeczne poza Funduszem Pracy odliczasz od podstawy, czyli nieco ponad 100 pln podatku mniej. To w zaokrągleniu, nie znam nawet aktualnych stawek, wyjdzie zresztą raczej bliżej albo i ponad 700 niż 600 pln. Oczywiście tu może być parę czynników modyifujących to no i co najważniejsze trzeba miec od czego odpisywać/odliczać.

Umowy o dzielo ozusowac bedzie trudniej - i moze sie to obrocic przeciwko rzadowi. Proste pytanie - kiedy obowiazuje twoja skladka zdrowotna, jesli w roku podpisales 2 umowy - w ktorym termin wykonania dziela to 1 lipca i 1 wrzesnia ? Albo masz umowy 3 dniowe ? Bedzie tu masa mozliwych nadluzyc.

Juz predzej ozusuja zarzady spolek, bo w zarzadzie jestes caly czas.

Zreszta, cala nadzieja w dziennikarzach, to jedyna grupa korzystajaca z umow o dzielo, ktora ma sile przebicia :smile:

Na celowniku ZUSu znajduje się praca de facto etatowa (określone godziny, na miejscu, pod nadzorem itd.), w której umowa o dzieło jest mechanizmem uniknięcia płacenia składek.
A jak zostaną naliczone – to proste, za każdy miesiąc od początku trwania takiej “pracy”.

Jesli podejda w ten sposob, to nikt pretensji miec nie powinien - ryzyko wynikajace z dzisiejszych przepisow.

Oby nie bylo jak zwykle, ze ucierpia wszyscy - takze ci korzystajacy uczciwie :smile:

Witam,
Przymierzam się do założenia działalności gospodarczej - obszar
działania to webdesign i webdevelopment. W związku z tym zaczołem czytać
z czym to się je. Dowiedziałem się, że w moim przypadku nie muszę
zakładać DG, moge działać w ramach działalności osobistej. Na start
działanie w ramach działalności osobistej byłoby dla mnie bardziej
korzystne( brak księgowości, brak ZUSu w promocji ). Warunek,
“zarabianie z tytułu umów o dzieło lub zlecenie realizowanych na rzecz
przedsiębiorców i instytucji” a to w moim przypadku, da się zrobić bo
90+% moich przyszłych klientów to będą firmy zagraniczne( głównie USA )
więc jak odrzucę jedną czy dwie oferty od osób fizycznych to nie
zbiednieję. Drugim argumentem przemawiającym za działalnością osobistą
jest to, że “podpisywane”( o tym niżej ) umowy to będą umowy o dzieło z
przeniesieniem praw autorskich( większość ) oraz umowy o dzieło bez
przenoszenia praw autorskich( trafi się od czasu do czasu ale rzadko ). Z
wiązku z powyższym US może stwierdzić, że owszem MF w maju 2014
stwierdził iż przychód z działalności wykonywanej osobiście można
rozliczyć w ramach DG ale NIE w moim przypadku, bo cośtam. Więc może się
okazać, że UoD z przeniesieniem praw autorskich będę musiał rozliczyć
wg. skali podatkowej a nie DG. Wniosek, będę stratny o koszty poniesione
na ZUS, księgowość, karę( za wpisanie cyferek nie w te rubryczki co powinienem), odsetki. Trzecim argumentem przemawiającym za
działalnością osobistą jest fakt iż do końca roku 2014 raczej nie
przekroczę 50% limitu na zryczałtowane koszty przychodu. Wydaje mi się,
że w moim przypadku nie tylko nie potrzebuję DG ale również nie opłaca
mi się zakłdanie DG( przynajmniej w tym roku ).

Pytania:
1.Czy dobrze myślę, a może się mylę?

Kolejna kwestia, mam takie zestawienie:
a) umowy o dzieło( z przeniesieniem praw autorskich )
źródło uzyskania przychodu: przychody z praw majątkowych
podatek - zaliczki: nie
zryczałtowany koszt uzyskania przychodu: 50%( do limitu 42.764 zł )
podatek - rozliczenie roczne: 18%, 32%

b) umowy o dzieło( bez przenoszenia praw autorskich )
źródło uzyskania przychodu: przychody z działalności osobistej
podatek - zaliczki: tak, do 20 następnego miesiąca( czyli za dochód z września płacę do 20 października )
zryczałtowany koszt uzyskania przychodu: 20%
podatek - rozliczenie roczne: 18%, 32%

Pytania:
2. Czy powyższe zestawienie jest poprawne? Czy może coś przekręciłem?
3. Rozliczenie roczne ma być zrobine na PIT-36 ( bez L ) czy na PIT-36 (
bez L ) + PIT/ZG? Przypominam, że będę świadczył usługi TYLKO firmom
zagranicznym( zagranica lepiej płaci ;). Wyczytałem, że załącznik PIT/ZG
składa się wyłącznie gdy w grę wchodzą przepisy o podwójnym
opodatkowaniu( byliśmy fizycznie zagranicą ) a w przypadku pracy z PL
dla zagranicznej firmy składamy tylko PIT-36. Według innej interpretacji
należy złożyć PIT-36 + PIT/ZG. Jak to w końcu jest?

Odnośnie podpisywania umów. Fizycznego podpisywania umów nie będzie.
Uzgadnianie warunków umowy będzie odbywało się przez emaila, skypa,
czasami przez zaznaczenie checkboxa na stronie portalu dla freelancerów.

Pytania:
4. Czy bez formy pisemnej US może zakwalifikowac przychód jako z tzw.
innych źródeł( czyli zryczałtowanym kosztom przychodu mówimy pa pa )?
5. A może wystarczy posiadać dokumenty, z których będą wynikały uzyskane
dochody, zrzeczenie się praw autorskich? Jeżeli tak to jakie dokumenty
się nadają( emaile, historia salda konta bankowego/PayPala/serwisu dla
freelancerów, umowa w pdf ale bez podpisów ).

Zgłoszenie konta PayPal w NBP:
“Tak, konieczne jest zgłoszenie takiego konta zagranicznego. Rezydenci
posiadający rachunki w będących nierezydentami bankach, instytucjach
kredytowych lub innych instytucjach finansowych są obowiązani
przekazywać NBP:
informacje o otwarciu rachunku w terminie 20 dni od dnia jego otwarcia;
kwartalne sprawozdania z obrotów i sald na rachunku w terminie do 20 dni po zakończeniu kwartału.
Obowiązku nie stosuje się do osób fizycznych otwierających rachunki w
czasie pobytu za granicą, jeżeli takie rachunki są utrzymywane nie
dłużej niż dwa miesiące od zakończenia pobytu, a stan zgromadzonych na
nich środków nie przekracza na koniec kwartału równowartości 10.000
euro.
Obowiązek zgłoszenia nie jest zależny od tego, w jakiej walucie dokonuje
się rozliczeń na danym koncie. Jeżeli numerem konta jest adres e-mail
(PayPal), to nie ma podstaw by zgłaszać odrębnie prowadzone poprzez ten
numer konta - subkonta w ramach danego rachunku.
Niemniej zdarzają się poglądy, że system Pay-Pal nie stanowi instytucji
bankowej, a w konsekwencji - nie ma obowiązku zgłaszania (Urząd Skarbowy
w Stargardzie Szczecińskim, w interpretacji z 22 czerwca 2007 r., sygn.
akt PB/415/15/07).
Podstawą jest art. 7 ust. 1 rozporządzenia z dnia 17 września 2007 r. w
sprawie sposobu, zakresu i terminów wykonywania przez rezydentów
dokonujących obrotu dewizowego oraz przedsiębiorców wykonywujących
działalność kantorową obowiązku przekazywania Narodowemu Bankowi
Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz
międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz. U. 2007, nr 183, poz. 1308).
W takim przypadku jednak zawsze warto posiadać indywidualną interpretację podatkową.
Kategoria: ABC Przedsiębiorcy > Zakładanie firmy > bank >
Pytanie z dnia: 2009-03-11, Ostatnia modyfikacja: 2009-05-14
Data odpowiedzi: 2009-03-18, Status: Odpowiedziane”
[ źródło: http://www.e-porady.pit.pl/odpowiedz/zgloszenie-konta-paypal-w-nbp,24782.html ]

Pytania:
6. Czy od 2009 coś zmieniło się w tej kwestii?
7. A może to jest fikcja prawna i nikt tym się nie przejmuje, ani NBP, ani rezydenci podatkowi RP?

A na koniec powieje padliną, czyli porozmawiajmy o ZUS i NFZ ;).
Przypominam, rozmawiamy o przypadku działalności osobistej na rzecz
zagranicznych firm( głównie USA ) w oparciu o UoD.

Pytania:
8. Z tego co się orientuję to od UoD nie odporwadza się składek ZUS( tylko zaliczkę na podatek ). Zgadza się?
9. Jak wygląda sprawa z ZUS( ubezpieczenie emerytalne, rentowe,
chorobowe )? Dobrowolne ubezpieczenie mnie nie interesuje ale czy w moim
przypadku( działalność osobista, UoD ) MUSZE się ubezpieczać w ZUS?

Gdzieś mi się obiło o uszy , że jest pomysł aby to zadziałało wstecz (tj. jezeli pracowalem ostatnie 6 miesiecy na umowe o dzielo to bede musial za te 6 miesiecy zaplacic skladke ?) - z twojego postu też tak wnioskuje. Dobrze rozumiem ?

Wlasnie tak.

Niedawno byla taka sytuacja w przypadku firm badania opinii.

Dlatego ja sie troche obawiam, ze ratujac budzet przyczepia sie takze do osob, ktore korzystaja z tej umowy uczciwie, ale podpisuja czeste umowy na podobne kwoty - nawet jesli sa to umowy rozbite na etapy, a efektem jest dzielo i pracujesz samodzielnie.

1 Like

Myślę że kluczowa będzie tutaj kwestia właśnie pracy pod nadzorem (na miejscu w biurze zleceniodawcy), w określonych godzinach.

Warto więc pozwalać ludziom pracować z domu i nie narzucać sztywnych godzin pracy, czyli tak jak u nas :smile: .

1 Like

Nie wiem czy znacie Panowie (temat przejrzałem pobieżnie) ale może Wam się przydać przy obliczeniach.

Czy jak chcę opodatkować przychody z “zagranicy” (np kontrakt do UK) to musimy pokazywać skarbówce wyciągi z konta? itd.

Jak US będzie chciał to sam te wyciągi sprawdzi bez pytania Ciebie o zdanie

Zależy od tego z jakiego konta korzystałeś.

Bez pytania? Oczywiście, że nie. Musisz jedynie podać kiedy otrzymałeś zapłatę, żeby wyliczyć prawidłowo zysk/stratę z różnic kursowych. Jak US będzie chciał to jakoś sprawdzić to zapyta.

1 Like

Ja jestem prawie pewien, że US może sprawdzać konta podatnika: http://prawo.legeo.pl/prawo/ordynacja-podatkowa-z-dnia-29-sierpnia-1997-r/art-182/

Art. 182. § 1. Jeżeli z dowodów zgromadzonych w toku postępowania podatkowego wynika potrzeba uzupełnienia tych dowodów lub ich porównania z informacjami pochodzącymi z banku, bank jest obowiązany na pisemne żądanie naczelnika urzędu skarbowego lub naczelnika urzędu celnego do sporządzenia i przekazania informacji dotyczących strony postępowania w zakresie:

  1. posiadanych rachunków bankowych lub rachunków oszczędnościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;
  1. posiadanych rachunków pieniężnych lub rachunków papierów wartościowych, liczby tych rachunków, a także obrotów i stanów tych rachunków;
  1. zawartych umów kredytowych lub umów pożyczek pieniężnych, a także umów depozytowych;
  1. nabytych za pośrednictwem banków akcji Skarbu Państwa lub obligacji Skarbu Państwa, a także obrotu tymi papierami wartościowymi;
  1. obrotu wydawanymi przez banki certyfikatami depozytowymi lub innymi papierami wartościowymi.
1 Like

Z punktu widzenia prawa, oczywiście że tak. Miałem na myśli raczej kooperację US, np. z UK, jeśli ktoś sobie tam założy konto, bo tam ma klientów.

Odświeżam temat, ponieważ wraz z kolegami postanowiliśmy programować pod własną marką. Nastawiamy się na klientów z Polski, Europy i USA. W związku z tym, chciałem się doradzić odnośnie formy spółki. Jakie macie doświadczenia związane z różnymi formami spółek?

Szczerze, to polecam najpierw zacząć od działalności gospodarczej jednego z Was. Nie potrzebujecie od razu pełnej księgowości, nie podejrzewam tez, aby kwestia odpowiedzialności stanowiła na początku poważny bloker. Jak po paru miesiącach stwierdzicie, ze nadal chcecie to robić można będzie pomysleć o założeniu spzoo.

Każdy własna działalność + Spółka cywilna lub jawna na początek. potem z.o.o

Koszt księgowości dla spółki zoo to około 800zł miesięcznie więc opłaca się jak macie ponad 5 stałych wspólników.