Zarobki RoR developer w Europie

AIP wygląda ciekawie ale nie doszukałem się czy jest tam jakieś ograniczenie wiekowe, mogę być już za stary :slight_smile: a poza tym mój pomysł na biznes to praca dla zagranicznej firmy z Polski i płacenie jak najmniej haraczu, może to kiepsko wyglądać :slight_smile: Nie będe tworzyć miejsc pracy ani przyjmować innych zleceń. Ile można być w inkubatorze ?
Jak wygląda sprawa podatków w przypadku takiej działalności w ramach UE ? Czy obie strony płacą czy tylko jedna ?

[quote=Artur79]AIP wygląda ciekawie ale nie doszukałem się czy jest tam jakieś ograniczenie wiekowe, mogę być już za stary :slight_smile: a poza tym mój pomysł na biznes to praca dla zagranicznej firmy z Polski i płacenie jak najmniej haraczu, może to kiepsko wyglądać :slight_smile: Nie będe tworzyć miejsc pracy ani przyjmować innych zleceń. Ile można być w inkubatorze ?
Jak wygląda sprawa podatków w przypadku takiej działalności w ramach UE ? Czy obie strony płacą czy tylko jedna ?[/quote]
Wydaje mi się że ograniczenia wiekowe ostatnio zniesiono. Umowę się podpisuje na 2 lata, ale nie ma problemów przedłużyć np. jeszcze o 1 rok. W przypadku rozliczeń pomiędzy firmami, jesteś reprezentowany przez AIP, płatnika VAT w PL. Przy takich rozliczeniach VAT nie obowiązuje. Udaj się do najbliższego inkubatora, na pewno Ci pomogą :).

Zniesione, sprawdziłem. Czy zeby dostać się do takiego inkubatora trzeba przedstawić jakiś imponujący biznes plan, czy to tylko taka formalność ? Podoba mi się tam także opcja nieobowiązkowego ZUSu, lepiej samemu odkładać niż karmić tego potwora

Trzeba przedstawić krótki i sensowny opis, który pokaże że orientujesz się w tym co chcesz robić i jesteś w miarę rozgarnięty. Nic strasznego. :slight_smile:

Mam mały dylemat między własną działalnością a korzystaniem z inkubatora. Przykładowo działalność, rozumiem że wykonując usługi dla firmy z Hiszpanii nie muszę być płatnikiem VAT ? Wystawiam im wtedy fakturę(rachunek?) bez VAT ? Jak z księgowością? Miałbym w sumie tylko jedną fakture miesięcznie. Patrzyłem przykładowo na ifirma.pl i tam w infolinii dowiedziałem się że do takich rzeczy musze mieć VAT EU. Czy można świadczyć takie usługi bez zakładania działalności, po prostu płacić od tego podatek i czy to się opłaca ?

Płatnikiem VAT zostajesz automatycznie po przekroczeniu jakiegoś ustalonego progu dochodów, jak ja się dowiadywałem (czyli już jakiś czas temu, więc może być nieaktualne), to wynosiło to 10k EUR rocznie.

ja znalazłem coś takiego:

Rozpoczynając działalność przedsiębiorca nie musi od razu rejestrować się jako płatnik podatku VAT. Obowiązek rejestracji VAT nastąpi, gdy wartość sprzedaży jego firmy w 2011 roku przekroczy kwotę 150.000 zł. Jeżeli rozpoczyna on działalność w trakcie roku, to limit ten jest wyliczany w odpowiedniej proporcji.

to ponad 3x wiecej niż 10k euro

Proponuję nie szukać głupot w Internecie, a zadzwonić do Urzędu Skarbowego. Wbrew powszechnej opinii - da się tam dużo i szybko załatwić.

@Artur79
Oprócz limitu kwotowego należy wiedzieć, ze niektóre rodzaje działalności gospodarczej wymgają bycia VATowcem - sprawdź to również.

A tak ogólnie i prywatnie to bym Ci powiedział, że nie ma się czego bać - działalność gospodarcza to nie żona;) Jak Ci się nie spodoba po jakimś czasie to możesz zawsze pieprznąć wszystko w kąt, zawiesić/wyrejestrować i wyjechac w góry:)
Pracujesz w branży, która jest obecnie na topie i w technologii, która obecnie chyba bije swoje rekordy pod kątem ilości poszukiwanych programistów. Będziesz świadczyć usługi więc ryzyko inwestycyjne chyba żadne. Mając dobry zagraniczny kontrakt (zakładam, że taki właśnie złapałeś), w 1 dzień zarobisz na ZUSy i inne pierdusy.

VATu też nie ma się co obawiać. VAT płaci tylko końcowy klient - ty będąc VATowcem sikasz na to - tak jak i Twój klient będący firmą (w obrębie EU to już jest zupełnie fajnie - tak jak we wcześniejszych postach pisano) - a nawet pośrednio korzystasz. Będąc VATowcem możesz np. kupić nowe auto na firmę odliczajc 6kPLN, kupić wymarzonego MBP i inne produkty na “i”:wink: taniej o 23%, itp.

Podatek dochodowy też nie zawsze jest taki straszny - pamiętaj, że są jeszcze koszty prowadzenia działalności, które go skutecznie obnizają (nie zakładaj więc, że będziesz miał tylko 1 fakturę w miesiącu, bo kosztowych zawsze będzie kilka). Jak masz nieregularne przychody (pracujesz nad dużymi projektami, za które płatność masz raz na kilka miesięcy) możesz wybrać rozliczenie kwartalne - lepiej rozkładają się wtedy, względem kosztów, podatki od nagłego przypływu dużej gotówki. Żyć nie umierać;)

W Twoim przypadku koszt obsługi księgowej przez biuro rachunkowe będą na poziomie 100/200PLN miesięcznie. Przestań tracić czas na przeszukiwanie neta i zadawanie pytań na grupie, gdzie ludzie znają się na programowaniu, a nie na prawie podatkowym. Niech każdy robi to na czym się zna. Znajdź jakiegoś dobrego księgowego lub doradcę podatkowego w swojej okolicy i umów się na rozmowę jako potencjalny klient. Opowiedz dokładnie o swoich planach i o troskach, które Cię gnębią. Przy odrobinie szczęścia otrzymasz fachową (często darmową) poradę i wszystko Ci się rozjaśni - jak drzwi pubu w dniu wypłaty;) Jak chesz możesz podpiasć umowę z biurem rachunkowym łącznie z upoważnieniem do składania deklaracji i reprezentowania Cię przed urzędami (chociaż pamiętaj, że to Ty zawsze za wszystko odpowiadasz osobiście przed prawem). Tym sposobem nawet nie dotkniesz się czegokolwiek związanego z obsługą DG.

A ty zajmiesz się tym co lubisz i co robisz najlepiej.

1 Like

Powoli z wyrejestrowywaniem - przypominam, że wtedy trzeba się rozliczyć z urzędem skarbowym.

można jeszcze zawiesić, ale wtedy pewnie też rozliczenie. jednak zdecydowałem sie na działalnosc, przez pierwsze 2 lata na obniżonym zusie, napewno bardziej sie to opłaca niz AIP nawet po doliczeniu ksiegowości. na bycie vatowcem sie nie decyduje bo nie bede miał praktycznie zadnych kosztów. co do ksiegowej to znalazłem za 100zł za miesiac dla takiej prostej działalnosci jednoosobowej plus 100zł za załozenie w moim imieniu.

Miesięczny koszt działania w AIP to 250zł (w tym księgowość, prawnik). ZUS płacisz przy okazji umowy zlecenie, więc jest to ze 100-150zł. Od dochodów płacisz podatek efektywnie wynoszący ok. 9-10%. Koszt więc wychodzi podobny, jeśli nie znacznie niższy dzięki niższym podatkom. Plusem bycia w AIP jest to że formalnie nie zakładasz firmy, więc po rozwodzie z AIP i założeniu własnej działalności, płacisz promocyjny ZUS. Dodatkowo AIP jest w gruncie rzeczy odpowiedzialna za Twoje działania - wszelkie umowy są podpisywane przez samo AIP. AIP jest też VATowcem - jednak pewnego dnia kupisz nowego laptopa itp, zawsze to kilkaset zł do przodu. Oczywiście są pewne ograniczenia, np kredytu nie weźmiesz, ale jak sądzę nie byłoby to problemem w tym przypadku.

Tak jak mówiłem, było to już jakiś czas temu :wink: Sprawdziłem teraz i rzeczywiście limity podnieśli, 10k EUR obowiązywało przed 2008 rokiem, a 50k PLN przed 2009.

Nie ma, zawieszałem tydzień temu.

Miałby ktos moze linka do wzoru rachunku za uslugi wewnatrz UE, po angielsku najlepiej ? nie jestem VATowcem wiec nie wiem czy faktura to ma byc ?

Załóż konto na inFakt albo Centrum Faktur, nie ma co sobie utrudniać życia :slight_smile:

dzieki, centrum faktur powinno sie nadać :slight_smile: a jak jest z tym gdy nie jestem VATowcem ? czy moge tez wystawic fakture ? jak sie wtedy VAT określa ?

jak nie jestes vatowcem to inFakt ma jakis swoj odpowiednik. Nie pamietam jak sie teraz nazywa, ale jest na stronie ich. No faktury vat nie wystawisz.

http://www.porachunek.pl/ ?

Mam działalność, wystąpiłem o europejski nr VAT ID (formularz VAT-R, koszt 170zł) i z powodzeniem wystawiam zagranicznej firmie rachunek (bill) zamiast faktury (invoice), ponieważ nie jestem vatowcem.

Do tej pory nikt (księgowa, klient, urząd skarbowy, etc) nie miał z tym żadnego problemu.